Lokalne festyny

Lokalne imprezy nadają wsi kolorytu. Integrują i budują lokalna tożsamość. Ujmujące jest duże zaangażowanie mieszkańców podczas przygotowań.

"Grzybobranie" to festyn organizowany z powodzeniem od wielu lat przez mieszkańców Krzywczyc, a ostatnio przy udziale lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich. Radosnej biesiadzie obowiązkowo towarzyszą potrawy z leśnych grzybów. Trudno wyobrazić sobie inny powód lokalnej imprezy, skoro Krzywczyce to las. Brzmi banalnie, ale najlepiej opisuje wbitą klinem w Bory Dolnośląskie miejscowość. "Grzybobranie" organizowane jest zazwyczaj we wrześniu lub pażdzierniku.

(Facebook): GRZYBOBRANIE 2019

Św. Hubert to patron myśliwych, strzelców, leśników no i oczywiście jeźdźców. Organizowany przez Leśną Stadninę "Huberus" nieodmiennie przyciąga wielu miłośników koni. To wspaniała impreza i propozycja przyjemnego spędzenia czasu dla całych rodzin. Można podziwiać zmagania zawodników w różnych kategoriach wiekowych, pokazy mistrzów powożenia oraz specjalistó od kaskaderki konnej. Tradycyjnie najwięcej emocji wzbudza pogoń za lisem. Z lisią kitą "ucieka" zazwyczaj ubiegłoroczny, cechujący się wyjątkową sprawnością jeżdziecką, zwyciężca, Pyszne jadło zapewnia Koło Gospodyń Wiejskich. "Huberus" organizowany jest zazwyczaj w październiku lub listopadzie. Relację z Hubertusa można obejrzeć klikając linki poniżej:

(YouTube): LEŚNA STADNINA, HUBERTUS 2019

(Facebook): LEŚNA STADNINA, HUBERTUS 2018

(YouTube): LEŚNA STADNINA, HUBERTUS 2017

„Piknik pod dębami” swoją nazwą nawiązuje do dwóch pomnikowych dębów: Dobrochoczego i Leszego, które rosną nad brzegiem rzeki Szprotawy, tuż przy moście prowadzącym do Krzyczyc. Administracyjnie to teren wsi Sucha Dolna, choć krajobrazowo można śmiało zaliczyć go do Uroczyska Krzywczyce. Festyn organizowany jest zazwyczaj w trzecią sobotę lipca, co jest dużą jego zaletą, bo daje sporą szansę na spędzenie pięknego, letniego dnia wraz z rodziną nad rzeką , na świeżym powietrzu obok lasu. Podczas imprezy jest szansa uczestniczyć w licznych konkursach oraz obejrzeć pokaz sprawności drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej z Suchej Dolnej.

(Facebook): DZIEŃ RODZINY Z DOBROCHOCZYM 2019

Zdjęcie tytułowe: Przemysław Zgrzebski

© Krzywczyce.pl